Corratec Revo Bow - er en fantastisk velgennemført Hardtail MTB, med et helt unikt og smukt udseende og design - Til hver en tid en virkelig smuk XC Race MTB ramme i bedste Tyske kvalitet!
Den er udstyret med komponenter så alle kan være med rent prismæssigt - super gode komponenter og rigeligt til hverdagen, sporet og skoven. SRAM SX Eagle 12-Speed serien er lækker og skifter som en drøm - det er SRAMs billigste 12-speed serie, men det er stadig et rigtigt godt valg - kan godt være det er lidt tungere end SRAMs dyreste 12-speed serie, men de fleste kan ikke mærke forskellen!
Markhor forgaflen fra Manitou er med 100mm vandring og er luftaffjedret og vejer ca. 1800 gram og gør et super arbejde og er i super god kvalitet.
Hjulene fra ZZYXZ er et godt alu-hjulsæt og er udstyret med Schwalbe Nobby Nic Dæk.
Den har en ultra præcis styring, som skabt til at kunne klare de meget tekniske hurtige spor, og den er stiv og konstrueret for maksimal kraftoverførsel og acceleration når du træder til, en af de egenskaber Simon Gegenheimer vandt VM titlen på, ved at skære det sidste sving skarpt ind foran den foranliggende og så træde igennem og spurte forbi de sidste meter. Du far en helt fantastisk MTB til XCO og XCM kørsel. Den er selvfælgelig ikke velegnet til downhill og meget stenede stejle nedkørsler, men det er der ingen hardtails der er - det her er den helt rigtige MTB til de fleste danske spor, hvis du vil være den hurtigste!
Alt i alt er Corratec Revo Bow i den mest prisvenlige version en gennemført, stabil og vildt lækker Hardtail, og rammen gør at alle lige skal høre hvor du har fået fat i sådan en super sprød og lirens udformet MTB....og så siger du selvfølgelig 12Tri.dk ...ikke? :)